Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Advarselsmeddelelse
Begivenheden har allerede fundet sted.

Salmesangsgudstjeneste Vejlby

Salmesangsgudstjeneste Vejlby
01
JUN
Dato
Torsdag d. 1. juni 2023, kl. 19:30
Sted
Vejlby kirke, Søren Quists Vej 28, 8500 Grenå
Medvirkende
Maria Behrenthz

Salmesangsgudstjeneste i Vejlby kirke, 1. juni kl. 19.30

Vi vil i denne gudstjeneste udforske hvordan den kristne forkyndelse, kommer til udtryk, i nye moderne salmer. Moderne nye salmer prøver, mere eller mindre vellykket, at skabe bro mellem den kristne tro og det moderne demokratiske menneske.

De er tænkte som salmer, der skal synges i vore smukke kirker, og rummer ofte en moderne tolkning af den kristne tro eller en kristen tolkning af den moderne eksistens – eller begge dele!

En stor del af vi danskeres sociale og demokratiske sindelag, er for mig, frugterne af 1000 års kristen forkyndelse og 500 års salmesang – derfor må og skal vi hele tiden forny vores salmetradition, så salmerne er vedkommende og med til at bygge bro mellem tid og evighed, det jordiske og det guddommelig, mennesket og Gud.

 

Kom og syng dig ind i troen på Gud, Jesus og mennesket.